Sumaryczne straty energetyczne

Przemysław Michalak 30 listopada 2016 0

picsart_11-30-02-58-00

SUMARYCZNE STRATY ENERGETYCZNE

W poprzednim artykule : http://mojepodium.pl/najpierw-masa-potem-rzezba-trening-silowy-w-celu-rozbudowy-masy-miesniowej-i-spalenia-tkanki-tluszczowej/ wspomniałem o sumarycznych stratach energetycznych występujących w czasie wysiłku fizycznego. Czym one są i co rzeczywiście ma wpływ na ich niższy lub wyższy (ten na którym powinno zależeć osobom redukującym wagę) wynik?

 

Sumaryczne straty energetyczne to całkowity wydatek energetyczny potrzebny do zasilenia naszego organizmu, który powstaje w momencie aktywności fizycznej.

 

Jest to element bardzo istotny dla osób redukujących tkankę tłuszczową, ponieważ im wyższe są straty energetyczne w czasie wysiłku fizycznego, tym większe prawdopodobieństwo szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

 

CARDIO PO TRENINGU CZY SOLO?


Na pewno znane jest Wam stwierdzenie, że cardio najlepiej wykonywać zaraz po treningu siłowym, z uwagi na to, że tkanka tłuszczowa zostaje dostrzeżona od razu. W przypadku treningu aerobowego występującego „solo”, sytuacja ma się nieco inaczej i potrzebujmy poświęcić więcej czasu na ten rodzaj wysiłku niż przy zespoleniu go z treningiem siłowym. Oczywiście jest to tylko teoria.

Wciąż trwa batalia pomiędzy teorią, a praktyką. Teoria podaje bardzo uściślone warunki, w których spalamy najwięcej tkanki tłuszczowej.
Moim zdaniem to praktyka weryfikuje teorię, a ta w wielu przypadkach przeczy „nauce”. Podobnie jest w tym przypadku.
Na facebook’u powstają profile – NO CARDIO, STOP CARDIO. Informacje tam zawarte dają nam wyraźny sygnał, że nie tylko cardio jest w stanie spalić naszą tkankę tłuszczową. Gdyby cardio było rzeczywiście najlepsze, to kto by z niego rezygnował? Chyba jedynie szaleńcy! Myślę, że szaleńcem nie jestem, a moja praktyka pokazuje zupełnie inne możliwości spalania tkanki tłuszczowej niż ten, który sugerują nam badania.

 

W zależności od pokładów źródeł energii w naszym organizmie, spalanie tkanki tłuszczowej może nastąpić szybciej lub później.

 

Istnieją różne „tricki”, które dodatkowo mogą przyspieszyć wykorzystanie tkanki tłuszczowej w celu energetycznym, ale o tym niebawem 🙂

Co rzeczywiście ma wpływ na sumaryczne straty energetyczne, tempo wykorzystania zasobów energetycznych z naszych magazynów i przejścia w tryb poboru energii z tkanki tłuszczowej w trakcie wysiłku fizycznego?

  • tętno, które utrzymujemy w czasie trwania wysiłku fizycznego
  • pojemność magazynów (np. zaawansowani kulturyści mogą zmagazynować znacznie więcej glikogenu w mięśniach niż osoby początkujące)
  • intensywność wysiłku – np. krótkie przerwy pomiędzy seriami/obwodami (ma to duży związek z tętnem)
  • energia ATP potrzebna do wykonania serii roboczej
  • czas trwania wysiłku fizycznego

Komentarze